HooptownGTA Forums

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HooptownGTA Forums

The Greater Toronto Area High School Basketball Forums

3 posters

    GTA Playoffs

    avatar
    Team Inc Sports
    Freshman

    Number of posts : 75
    Registration date : 2012-04-16

    GTA Playoffs Empty GTA Playoffs

    Post by Team Inc Sports Wed Nov 07, 2012 11:56 am

    Post your League playoffs and results here
    avatar
    Team Inc Sports
    Freshman

    Number of posts : 75
    Registration date : 2012-04-16

    GTA Playoffs Empty Re: GTA Playoffs

    Post by Team Inc Sports Wed Nov 07, 2012 12:07 pm

    TDSSAA City playoffs

    Thursday November 8th 2012

    Juniors:

    Semi 1 – Northern 54 vs Northview 38 @ Northview (2:30pm)
    Semi 2 – Laurier 47 vs Etobicoke 33 @ Etobicoke (3:30pm)

    1A/2A:

    Semi – Oakwood 49 vs Leacock 39 @ Leacock (4pm) Winner plays Nelson A. Boylen in City Final

    3A:

    Semi 1 – Downsview 54 vs Jarvis 41 @ Leacock (1:00pm)
    Semi 2 – Don Mills 18 vs York Memo 53 @ Leacock (2:30pm)

    4A:

    Semi 1 – Eastern 76 vs Northview 28 @ Northview (4:00pm)
    Semi 2 – Pearson 44 vs Northern 67 @ Northview (1:00pm)


    City Finals

    Tuesday November 13th 2012

    Junior Championship
    @ L'Amoreaux CI 4:15pm
    Northern S.S. vs Sir WIlfred Lauier C.I.

    1A/2A Championship
    @ Northview Heights S.S. 4:15pm
    Nelson A Boylen C.I. vs Oakwood C.I.

    3A Championship
    @ Don Mills C.I. 4:15pm
    York Memorial C.I. vs Downsview S.S.

    4A Championship
    @ Agincourt C.I. 4:15pm
    Eastern Commerce C.I. vs Northern S.S.


    Last edited by Team Inc Sports on Mon Nov 12, 2012 12:47 pm; edited 4 times in total
    Xavier Rimrocker
    Xavier Rimrocker
    All-Star

    Number of posts : 2073
    Registration date : 2008-07-26

    GTA Playoffs Empty Re: GTA Playoffs

    Post by Xavier Rimrocker Wed Nov 07, 2012 5:53 pm

    ROPSSAA Tier 1 (AAAA) Playoffs

    Quarter-Finals (Thursday)

    A 8 Lorne Park @ 1 St. Edmund Campion
    B 7 St. Aloysius Gonzaga @ 2 Notre Dame
    C 6 Father Goetz @ 3 St. Michael
    D 5 Ascension @ 4 Philip Pocock

    Semi-Finals (tuesday)

    Winner A vs Winner D
    Winner B vs Winner C

    Final (Thursday, Nov 15)

    Semi-final winners

    Both teams qualify for AAAA OFSAA, except for Lorne Park, Ascension and St. Michael. If any of them make the final, the furthest advancing AAAA team will advance. If two advanced to the semi-finals, they will play off for the spot.

    ROPSSAA AAA Playoffs

    St. Michael defeated St. Roch in final of the AAA playoff and will face the GHAC champion for a spot in OFSAA

    ROPSSAA AA Playoffs

    Ascension defeated St. Martin in final of the AA playoff and will face the GHAC champion for a spot in OFSAA

    There is no A rep this season.


    _________________
    Dec 14-16: 2018 Xavier Senior & Junior Rimrocker


    2018 Senior Rimrocker Champions: St. Francis Xavier
    2018 Junior Rimrocker Champions: St. Marguerite d'Youville
    zerocool1434
    zerocool1434
    Freshman

    Number of posts : 39
    Registration date : 2008-12-14

    GTA Playoffs Empty TDCAA Girls - Playoff & Championship Schedule

    Post by zerocool1434 Sat Nov 10, 2012 11:04 am

    TDCAA Girls Basketball

    Playoff Schedule

    Junior - Division “A”

    Round 1 - November 6

    Game # 1 Henry Carr ( West - 6th) 30 vs Community Hebrew Academy ( East - 3rd) 41

    Game # 2 Mary Ward ( East - 6th ) 10 vs Father Redmond ( West - 3rd) 13

    Game # 3 Jean Vanier ( East - 5th) 40 vs Monsignor Johnson ( West - 4th) 49

    Game # 4 Cardinal McGuigan ( West- 5th) 20 vs Pope John Paul II ( East - 4th) 33

    Round # 2 - Quarter Finals - November 8

    Game # 5 Pope John Paul II 34 ( Winner # 4 ) vs Bishop Allen ( West - 1st) 31

    Game # 6 Monsignor Johnson 15 ( Winner # 3 ) vs St. Joseph’s College ( East - 1st ) 64

    Game # 7 Community Hebrew Academy 41( Winner # 1) vs Michael Power ( West - 2nd) 32

    Game # 8 Father Redmond 32 ( Winner # 2) vs Cardinal Newman ( East - 2nd) 40

    Round # 3 - Semi Finals Tuesday Nov. 13, 2012

    Game # 9 Winner Game # 8 Cardinal Newman vs Winner Game # 5 Pope John Paul II

    Game # 10 Winner Game # 7 Community Hebrew Academy vs Winner Game # 6 St. Joseph's College (Game at Michael Power)

    Round # 4 - Championship Game Thursday Nov. 15, 2012

    U of T @ 4:30 PM

    Game # 11 Winner Game # 9 vs Winner Game # 10


    Senior - Division “A”

    Round 1 - November 6

    Game # 1 Crawford Academy ( West - 6th) 20 vs Senator O’Connor ( East - 3rd) 35

    Game # 2 Francis Libermann ( East - 6th ) 45 vs Loretto College ( West - 3rd) 54

    Game # 3 Community Hebrew Acad. ( East - 5th) 33 vs Monsignor Johnson ( West - 4th) 45

    Game # 4 Cardinal McGuigan ( West- 5th) vs Jean Vanier ( East - 4th)

    Round # 2 - Quarter Finals - November 8

    Game # 5 Jean Vanier 22( Winner # 4 ) vs Michael Power ( West - 1st) 58

    Game # 6 Monsignor Johnson 40 ( Winner # 3 ) vs Pope John Paul II ( East - 1st ) 81

    Game # 7 Senator O’Connor 33 ( Winner # 1) vs Bishop Allen( West - 2nd) 37

    Game # 8 Loretto College 40( Winner # 2) vs St. Joseph’s College ( East - 2nd) 63

    Round # 3 - Semi Finals Tuesday nov. 13, 2012

    Game # 9 Winner Game # 8 St. Joseph's College vs Winner Game #5 Michael Power (Game at Michael Power)

    Game # 10 Winner Game # 7 Bishop Allen vs Winner Game # 6 Pope John Paul II

    Round # 4 - Championship Game Thursday Nov. 15th, 2012

    U of T @ 6:30 PM

    Game # 11 Winner Game # 9 vs Winner Game # 10

    Junior - Division “ B”

    Round # 1 - Quarter Finals - November 6

    Game # 1 St. Patrick’s ( E - 10th ) Forfeit vs Madonna ( W - 7th)

    Game # 2 Dante ( W - 10th) 34 vs Senator O’Connor ( E - 7th) 27

    Game # 3 Don Bosco ( W - 9th) 51 vs Notre Dame ( E - 8th) 42

    Game # 4 Marshall McLuhan ( E - 9th ) 23 vs St. Basil’s ( W- 8th ) 28

    Round # 2 - Semi Finals - November 8

    Game # 5 Madonna ( Winner # 1) vs Don Bosco ( Winner # 3 )

    Game # 6 Dante ( Winner # 2 ) vs St. Basil’s ( Winner # 4)

    Championships Game - November 15

    Game # 7 Winner Game # 5 vs Winner Game # 6

    Senior - Division “B”

    Round # 1 - November 6

    Game # 1 Marshall McLuhan ( E - 11) 33 vs Henry Carr ( W - 7 ) 30

    Game # 2 Loretto Abbey ( W - 11) vs Mother Teresa ( E - 7 ) Forfeit

    Round # 2 - Quarter Finals - November 8

    Game # 3 Marshall McLuhan 32 ( Winner # 1 ) vs Dante( W - 9th) 62

    Game # 4 Notre Dame 55 ( E - 10th) vs Father Redmond ( W - 8th) 37

    Game # 5 St. Basil’s 31( W - 10th) vs St. Patrick’s ( E - 8th) 33

    Game # 6 Loretto Abbey ( Winner # 2 ) vs Cardinal Newman ( E- 9th )

    Round # 2 - Semi Finals - November 8

    Game # 7 Winner Game # 4 vs Winner Game # 3

    Game # 8 Winner Game # 5 vs Winner Game # 6

    Championships Game - November 15

    Game # 9 Winner Game # 7 vs Winner Game # 8


    avatar
    Team Inc Sports
    Freshman

    Number of posts : 75
    Registration date : 2012-04-16

    GTA Playoffs Empty Re: GTA Playoffs

    Post by Team Inc Sports Mon Nov 12, 2012 10:52 am

    Due to the recent strike action with the TDSB. The City Championships will no longer be at Ryerson Kerr Hall Gym tomorrow.

    All games will start at 4:15pm. The orginal post has also been updated:

    Junior Championship
    @ L'Amoreaux CI
    Northern S.S. vs Sir WIlfred Lauier C.I.


    1A/2A Championship
    @ Northview Heights S.S.

    Nelson A Boylen C.I. vs Oakwood C.I.

    3A Championship
    @ Don Mills C.I.

    York Memorial C.I. vs Downsview S.S.

    4A Championship
    @ Agincourt C.I.
    Eastern Commerce C.I. vs Northern S.S.
    avatar
    Team Inc Sports
    Freshman

    Number of posts : 75
    Registration date : 2012-04-16

    GTA Playoffs Empty Re: GTA Playoffs

    Post by Team Inc Sports Mon Nov 12, 2012 12:49 pm

    the 4A City Championship has been moved to another location. The game will be played at Agincourt C.I. The oringal post has been changed

      Current date/time is Sat Sep 25, 2021 5:07 am