HooptownGTA Forums

The Greater Toronto Area High School Basketball Forums

    SBA Friendship Tournament - Grade 8 A Boys RESULTS

    avatar
    SBA BLues
    Freshman

    Number of posts : 85
    Registration date : 2013-12-12

    SBA Friendship Tournament - Grade 8 A Boys RESULTS Empty SBA Friendship Tournament - Grade 8 A Boys RESULTS

    Post by SBA BLues on Thu Jan 08, 2015 12:40 pm

    Boys Gr. 8 Division A Schedule

    Group 1

    C.R. Marchant MS
    Crawford Advventist Academy
    Our Lady of Lourdes CES
    Essex PS


    Group 2

    Don Mills MS (A)
    Greensborough PS
    Holy Cross CES
    Lawrence Heights MS


    Group 3

    Don Mills MS (B)
    Mary Shadd PS
    Robert Service PS
    Valley Park MS


    Group 4

    Rockcliffe MS
    St. Stephen CES
    Robert H. Lagerquist PS
    Westwood MS


    Wednesday, January 14, 2015

    HOME is the first team listed.

    Court 1

    09:15 am  5  C.R. Marchant MS vs Crawford Adventist Academy  34
    10:15 am  26  Don Mills MS (A) vs Greenborough PS  28
    11:15 am  9  C.R. Marchant MS vs Our Lady of Lourdes CES  31
    12:15 pm  15  Don Mills MS (A) vs Holy Cross CES  18
    01:15 pm  11  Essex PS  vs C.R. Marchant MS  6
    02:15 pm  23  Lawrence Heights MS vs Don Mills MS (A)  27

    Court 2

    09:15 am  29  Our Lady of Lourdes CES vs Essex PS  12
    10:15 am  24  Holy Cross CES vs Lawrence Heights MS  3
    11:15 am  41  Crawford Adventist Academy vs Essex PS  20
    12:15 pm  44  Greenborough PS vs Lawrence Heights MS  55
    01:15 pm  41  Our Lady of Lourdes CES vs Crawford Adventist Academy  34
    02:15 pm  43  Holy Cross CES vs Greenborough PS  27

    Court 3

    09:15 am  10  Don Mills MS (B) vs Mary Shadd PS  30
    10:15 am  29  Rockcliffe MS vs St. Stephen CES  24
    11:15 am  25  Don Mills MS (B) vs Robert Service PS  60
    12:15 pm  19  Rockcliffe MS vs Robert H. Lagerquist PS  39
    01:15 pm  26  Valley Park MS vs Don Mills MS (B)  51
    02:15 pm  24  Westwood MS vs Rockcliffe MS  12

    Court 4

    09:15 am  27  Robert Service PS vs Valley Park MS  35
    10:15 am  11  Robert H. Lagerquist PS vs Westwood MS  38
    11:15 am  24  Mary Shadd PS vs Valley Park MS  33
    12:15 pm  21  St. Stephen CES vs Westwood MS  31
    01:15 pm  21  Robert Service PS vs Mary Shadd PS  26
    02:15 pm  30  Robert H. Lagerquist PS vs St. Stephen CES  25

    PLAYOFF ROUND

    Court 1

    03:30 pm  GAME A  47  Our Lady of Lourdes CES vs Lawrence Heights MS  34

    Court 2

    03:30 pm  GAME B  39  Valley Park MS vs Westwood  20


    CONSOLATION

    04:30 pm  Court 1  44 Lawrence Heights MS vs Westwood MS  43


    CHAMPIONSHIP

    04:30 pm  Court 2  47  Our Lady of Lourdes CES vs Valley Park MS  33


    Past Champions of Boys 8 Division A

    2015 Champions - Our Lady of Lourdes CES - Toronto
    2015 Finalists - Valley Park MS - East York

    2014 Champions - R.H. Lagerquist Sr. PS - Brampton
    2014 Finalists - Our Lady Of Lourdes CES - Toronto

    2013 - No Tournament

    2012 Champions Group 1 - Saint John Vianney CES - Etobicoke
    2012 Finalists Group 1- Our Lady of Lourdes CES - Toronto

    2012 Champions Group 2 - Parkland PS - Markham
    2012 Finalists Group 2 - Westwood MS - East York

    2011 Champions Group 1 - Lawrence Heights MS PS - North York
    2011 Finalists Group 1 - St. Dominic Savio CES - Scarborough

    2011 Champions Group 2 - C. R. Marchant MS - Toronto
    2011 Finalists Group 2 - Cardinal Newman CES - Brampton

      Current date/time is Wed May 22, 2019 9:25 pm